Magazín SELL - leden 2014
Causa Fagor
Francouzský FagorBrandt ožívá, výrobu převezme pravděpodobně alžírský Cevital. Polská továrna také obnovuje činnost. Španělská hádanka zatím bez řešení.
Loňský rok byl pro trh domácích spotřebičů přelomový, protože na něm došlo ke dvěma krachům. Po letním zhroucení domečku z karet jménem „Baumatic“ přišel podzimní pád jednoho z významnějších výrobců, Fagor Electrodomésticos. Dominový efekt započal v domácím Španělsku, odkud se rozšířil do zbytku světa. Odstřižením francouzské a polské větve od umírající matky započala záchrana alespoň části struktur původního Fagoru. Kupříkladu francouzské značky Brandt a De Dietrich budou působit na trhu dál.
V průběhu ledna se ve Španělsku objevilo nespočet zpráv týkajících se společnosti Fagor. Není divu, pro tamní média i čtenáře je to zhruba stejně důležité téma, jakým by bylo pro ty naše, kdyby v Česku zkrachovala společnost Škoda Auto. Je to možná trochu přehnaný příměr, ale realitě úplně vzdálený není. V proudu španělských zpráv o demonstracích a protestech proti zavření výrobních závodů se objevilo několik důležitých informací – první z nich se týkala demise předsedy představenstva skupiny Mondragon pana Txemy Gisasoliho. Fagor patří do rodiny této obrovské družstevní skupiny, která zaměstnává více než 80 000 lidí. Gisasoli se rozhodl odstoupit podle oficiálních informací sám v návaznosti na krach Fagoru a následující problémy s velkými dluhy řetězce supermarketů Eroski.
Skupina si je vědoma, že řešení situace si bude žádat nepopulární kroky včetně pravděpodobné a ožehavé restrukturalizace dluhu.
Mezitím se snaží Mondragon řešit situaci zaměstnanců, přesněji řečeno družstevníků z Fagoru, a tak jich začátkem ledna bylo 417 převedeno na jiné pozice v jiných společnostech družstva. Dalších 400 by mělo dostat práci v průběhu následujících šesti měsíců. Solidarita plynoucí z družstevní struktury je bezesporu chvályhodná. Na druhou stranu je to právě družstevní systém podnikání, který podle mnohých analytiků stojí za problémy Mondragonu. Přijímání složitých rozhodnutí, leckdy až drastických, která udržují běžné firmy v krizovém období v dobré kondici, je v družstvu přinejmenším velmi složité. V Mondragonu proto začala závažná debata o budoucím směřování, jejímž důkazem je také již zmíněná demise jejího předsedy představenstva. Další změny na sebe nenechají s největší pravděpodobností dlouho čekat.
Francouzské závody obnovily činnost už v prosinci
V zemi galského kohouta došlo k právnímu oddělení FagorBrandt od španělského Fagor Electrodomésticos už v prosinci a následovalo částečné obnovení výroby. Nicméně bez strategického investora se francouzská společnost neobejde, protože potřebuje pro další fungování nemalé zdroje. Francouzské noviny koncem ledna psaly, že nejvyšší nabídku zatím učinil alžírský průmyslový konglomerát Cevital a vše nasvědčuje tomu, že ho jeho konkurenti v tomto klání nepřekonají a odbory a soudní správce nabídku 13. února posvětí (uzávěrka čísla byla těsně před tímto datem). Pokud Cevital Group skutečně FagorBrandt získá, měl by podle dostupných informací zachovat většinu výroby v Orléansu a Vendomu. Současně by měly být zachovány kanceláře v Paříži a celkově zajištěno přes 1200 pracovních míst. O závody v La Roche-sur-Yon a Aizenay nemá ovšem Cevital zájem a výrobu, kterou zajištovaly, by přesunul jinam. Součástí celé transakce by byla i zastoupení FagorBrandt ve Švýcarsku, Velké Británii a Singapuru.
České zastoupení značek Brandt a De Dietrich nám potvrdilo, že je zatím zásobeno z francouzských skladů již dříve vyrobeným zbožím. Část objednávek obstarává také omezeně obnovená výroba – konkrétně vestavných trub a varných desek, jak potvrdil naší redakci Daniel Kowala, obchodní ředitel českého zastoupení Brandt. Současně pan Kowala očekává, že od poloviny března se už rozjede francouzská výroba naplno.
Polská výroba zachráněna?
Na dobré cestě se zdají být také jednání o znovunastartování výroby v polské Wrocławi, kde spadají výrobní linky pod tamní FagorMastercook. Správní rada v polovině ledna vydala prohlášení, v němž informovala o probíhajících jednáních s potenciálními investory. Výroba prý dokonce dostala velkou objednávku na zboží od blíže nespecifikovaného zákazníka a připravuje se nyní na obnovu provozu. Polská média také jmenují v souvislosti s jednáními tři společnosti – první je jejich domácí Amica, druhou alžírský Cevital a konečně polský finanční fond Fundusze Inwestycji Polskich TFI S.A. V jednáních o budoucnosti výrobního závodu se angažuje i polská vláda, která připravila pro případné investory podpůrné balíčky.
Zpět...